Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Visuotinė literatūra>W.G. Golding "Nepaprastasis pasiuntinys"

W.G. Golding "Nepaprastasis pasiuntinys"

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Mokslinė fantastika ir realybė William G. Golding (Viljamo Goldingo) novelėje "Nepaprastasis pasiuntinys". Įžanga. Williamas Goldingas. Laiko problema. Pagrindiniai novelės charakteriai. Imperatorius Cezaris. Mamilijus. Postumijus. Fanoklas. Eufrosinija.

Ištrauka

Williamas Goldingas (1911-1993) – žymus anglų rašytojas, 1983 m. apdovanotas Nobelio Premija už pasiekimus literatūroje. Tuo metu Nobelio Fondas pareiškė:
"His novels which, with the lucidity of realistic narrative art and the diversity and universality of myth, illuminate the human condition in the world of today".
Pirmoji jo novelė "Musių valdovas" buvo išleista 1954 metais. Ji atnešė rašytojui sėkmę ir pripažinimą, ir dabar yra laikoma šiuolaikine klasika. (Babb, 1970: 1) Novelė "Nepaprastasis pasiuntinys" pasirodė 1956 metais. 1958 m., remdamasis šiuo kūriniu, Goldingas sukūrė trijų veiksmų pjesę "Varinė peteliškė". 1971 m. buvo išleista knyga "Dievas Skorpionas", kurią sudarė trys novelės: "Dievas Skorpionas", "Klonk Klonk" ir "Nepaprastasis pasiuntinys".
Literatūrinės kritikos, dedikuotos Williamo Goldingo kūrybai, yra sąlyginai nedaug: "there is no ‘definitive work‘ on Golding, no key collection of essays, or critical biography." (Kinkead-Weekes & Gregor, 2003) "Nepaprastasis pasiuntinys" taip pat nėra detaliai aptartas kritikų. M. Zinde, parašęs įžanginį straipsnį knygoje "Lord of the Flies. The Pyramid. Envoy Extraordinary.", šią novelę pavadino "paradoksalia idėjų komedija", (1982: 25).
Šiame rašto darbe remiantis novelės "Nepaprastasis pasiuntinys" analize bus atskleista mokslinės fantastikos ir "realybės" problema, t.y. bus pabandyta nubrėžti ribą tarp šių dviejų sąvokų. Bus aprašytas ir išaiškintas vienas svarbiausių šios problemos aspektų – laiko problema. Taip pat bus aptarti pagrindiniai novelės charakteriai, jų galimi prototipai bei priklausymas fantazijos arba "realybės" plotmei.
Anot Lietuvių literatūros enciklopedijos, mokslinė fantastika yra "beletristikos rūšis, kurios pasakojimas grindžiamas mokslo prielaidomis, teorijomis ar socialinėmis utopijomis. Skiriamos 3 atmainos: fantastinis kelionių, utopinis ir mokslinis fantastinis romanas. (...) Viena iš šiuolaikinių mokslinės fantastikos atšakų, vadinama tiesiog fantazija, vaizduoja gėrio ir blogio, tvarkos ir chaoso kovą, o mokslo laimėjimų demonstravimą pakeičia magija". (Lietuvių literatūros enciklopedija, 2001: 341-342) Šis apibūdinimas iš dalies atitinka Goldingo kūrybą, mat didžioji jos dalis nagrinėja moralines dilemas žmonių būties centre, o pagrindiniai jo apsakymų "herojai" – pasitikėjimas ir nepasitikėjimas, pritraukimas ir atstūmimas.(Ousby, 1998: 118); (Golding, 1990: 5) Mokslinės fantastikos egzistavimą "Nepaprastajame pasiuntinyje" iš dalies įrodo anachronizmai, kuriuos atpažįstame jau pirmajame novelės skirsnyje.
Tačiau šis kursinis darbas nagrinės taip pat ir "realybės" novelėje aspektus; pasak V. Rudnevo (1997: 255), realybė yra "visko materialaus aplink mus sąveika, mus supantis pasaulis, suvokiamas mūsų jutimo organais ir nepriklausomas nuo mūsų sąmonės". Darbo temoje ši sąvoka yra paimta į kabutes, nes tikėtina, kad kai kurie novelės aspektai, iš pirmo žvilgsnio pretenduojantys į istorinį tikroviškumą, yra pseudo-istoriniai ir netikri. Vis dėlto kiekvienoje kalboje ir atskiruose moksluose realybė yra suprantama skirtingai; tai labai sudėtinga semiotinė (ženklų) sistema, suformuota gamtos ir žmonių, kuria jie naudojasi. (Rudnev, 1997: 255)
Atskleisdama "realybės" ir mokslinės fantastikos Williamo Goldingo novelėje "Nepaprastasis pasiuntinys" temą, remsiuosi daugeliu knygų bei kitų šaltinių, vienaip ar kitaip susijusių su W. Goldingu ir jo kūryba. Literatūrinių terminų apibūdinimai bus paimti iš įvairių žodynų bei literatūrinių enciklopedijų. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2010-04-28
DalykasVisuotinės literatūros kursinis darbas
KategorijaLiteratūra >  Visuotinė literatūra
TipasKursiniai darbai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai20 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis27.5 KB
AutoriusAliona
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2009 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasVarnaitė
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasFilologijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word W.G. Golding Nepaprastasis pasiuntinys [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 11 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Varnaitė
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą