Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Visuotinė literatūra>Egzotikos poetika Abdourahman A. Waberi novelių knygoje "Šalis be šešėlio"

Egzotikos poetika Abdourahman A. Waberi novelių knygoje "Šalis be šešėlio"

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Įžanga. Dėstymas. Egzotikos samprata. Egzotiškasis Džibutis. "Svetimų" pripažinimo problema. Pagrindiniai novelės "Brasero dans le ciel" veikėjai. Religijos motyvai. Gamtos egzotika. Moralinės vertybės. Išvados.

Ištrauka

Centrinė Afrika jau keletą dešimtmečių kenčia nuo nesibaigiančių etninių konfliktų ir karų. Varžybos dėl gausių mineralinių išteklių virto didžiuliais susirėmimais tarp pagrindinių genčių. Konfliktas apėmė ne tik Centrinę Afrikos dalį, bet ir maždaug dešimtį regiono valstybių, taip pat ir regioną, kuriame gimė ir užaugo žymus XX amžiaus rašytojas Abdourahman Ali Waberi.
Gimęs 1965m. liepos 20d. Džibučio mieste, rytų Afrikoje, pragyvenęs ten 20 metų, 1985m. išvyko studijuoti anglų kalbos į Prancūziją. Tačiau jaunas vyras nenutolo nuo savo gimtinės, jis visada liko su ja mintimis. Todėl Afrikos tautų išgyvenimai, džiaugsmai ir rūpesčiai išliko artimi ir svarbūs Abdourahman Ali Waberi, tai atsispindi jo kūryboje. 1994m. jis išleido novelių rinkinį "Šalis be šešėlio" ("Le Pays sans ombre").
Knygą sudaro dvi dalys. Pirmoje dalyje patalpintos aštuonios novelės, jomis piešiamas mitologinės, įsivaizduojamos šalies portretas, o antroje dalyje – likusios devynios novelės pasakoja kasdienę realybę ir politines aktualijas. Dešimtoji novelė "Brasero dans le ciel" labiausiai atspindi tikrovę, kuri tiek egzistavo anksčiau, tiek beveik nesikeičia ir dabar rašytojo tėvynėje. Joje vaizduojami genčių vaidai ir nesantarvė atskleidžia tai, kas svarbu bei artima pačiam autoriui ir supažindina skaitytoją su jam kitokiu pasauliu - egzotiškuoju.
A. A. Waberi yra tikras novelės meistras. Pasitelkęs į pagalbą mitologiją, legendas, dokumentinius pasakojimus ir ištraukas iš žurnalų, rašytojas sukūrė septyniolika novelių. Jos sudarytos iš trumpų, bet talpių tekstų, kurie dažniausiai vaizduoja vieną įvykį ir jose dalyvauja nedaug veikėjų. Veiksmas einantis į įtampos didėjimą galiausiai išprovokuoja netikėtą ar ispūdingą pabaigą. Žymus novelistas išsiskiria iš šiuolaikinių rašytojų savitu stiliumi. Jis ieško savos kalbos ir neįmituoja kitų rašytojų stiliaus. Jo stiliui svarbus pasaulį tiriantis kritiškas žvilgsnis. Kūryba išlieka humanistinė, veiksmo vieta jam yra priemonė žmogaus būsenos atskleidimui. Tai ryškūs rašytojo kūrybos bruožai.
Abdourahman A. Waberi Džibutyje praleidęs gražiausius gyvenimo metus, nepamiršo savo gimtinės ir kalbos. Ši šalis neatsiejama nuo jo gyvenimo ir kūrybos. Kadangi valstybinės Džibučio kalbos yra dvi – arabų ir prancūzų, autorius nevengia praturtinti savo literatūrinę prancūzų kalbą arabiškais žodžiais. Dvejopas žodynas sukuria įvairiaspalvės šalies įvaizdį, parodo skirtingų rasių gyventojus ir jų papročius, bei problemas. Įvairūs posakiai, epitetai, šnekamosios kalbos žargonai ir iš XIV amžiaus prancūzų kalbos žodyno neretai skambantys žodžiai sukuria plačios pasaulėžiūros autoriaus portretą.
Vis dėlto įdomu, kaip egzotiką suvokia žmogus, pusę savo gyvenimo pragyvenęs Afrikoje, o kitą pusę – "civilizuotame" pasaulyje? Juk šie du pasauliai labai skiriasi. Kaip toks žmogus suvokia egzotiką? Kuris pasaulis jam artimesnis, kuris egzotiškesnis? Į šiuos klausimus galėtų atsakyti pats Abdourahman Ali Waberi. Juk jis Afrikos rytuose, tarp Somalio, Etiopijos ir Eritrėjos, esančioje Džibučio Respublikoje praleido gražiausius savo vaikytės ir jaunystės metus. Tad atsakymą, kaip jis vaizduoja egzotiką, kokias naudoja formas ir stilistines priemones jai aprašyti, galima surasti novelių knygoje "Šalis be šešėlio".
Nagrinėjamoje novelėje "Brasero dans le ciel" ryškiausiai atsiskleižia rašytojo egzotikos poetika. Daug sužinoma apie Afrikos šalis ir jų gyventojus, apie kitokią žmogaus kasdienybę, apie kitokią tikrovę nei įsivaizduoja visas pasaulis – "civilizuotasis". Surandamos "egzotiškųjų" žmonių vertybės ir ydos, jų pasaulėžiūra ir tarpusavio santykiai. Taip pat aplinkos, augalijos bei gyvūnijos aprašymas atskleidžia žmogaus santykį su gamta.
Taigi, siekiant išnagrinėti egzotikos poetikos temą, sekančioje darbo dalyje išanalizuota antrojo skyriaus novelė "Brasero dans le ciel". Išsamiau aptariama: egzotikos samprata, "civilizuotojo" ir egzotiškojo gyvenimo priešprieša, egzotiškosios vertybės, veikėjai, aplinka. Taip pat novelės problematika, erdvės ir laiko santykiai, meninės raiškos priemonės. Analizuojama rašytojo stilistika, savitumas, kalbos turtingumas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasVisuotinės literatūros kursinis darbas
KategorijaLiteratūra >  Visuotinė literatūra
TipasKursiniai darbai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis29.9 KB
AutoriusGintare
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2008 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasDoc. Dr. Genovaitė Dručkutė
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasFilologijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Egzotikos poetika Abdourahman A. Waberi noveliu knygoje Salis be seselio [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 11 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Doc. Dr. Genovaitė Dručkutė
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą